Kas ir siltumsūknis?

DC Energy sesijas "Par un ap siltumsūkņiem" - 1.sērija

DC Energy laiž klajā mūsu jautājumu un atbilžu sesijas “Par un ap siltumsūkņiem”. Šis ir pirmais video no šīs šērijas, un turpmāk katru trešdienu runāsim par aktuāliem jautājumiem, kas saistās ar atjaunojamo enerģijas resursu izmantošanu, un atbildēsim uz skatītāju jautājumiem! Mūsu mērķis ir maksimāli vienkāršā valodā iepazīstināt cilvēkus ar iespējām, kādas sniedz mūsdienu tehnoloģijas, un izglītot, kādu labumu tās var dot mūsu katra dzīvē!

Siltumsūkņu uzstādīšanas statistika

2022.gadā, kad uzņemts šis video, uzņēmums DC Energy jau bija uzstādījis vairāk nekā 150 siltumsūkņu vienību, kas priekš Latvijas ir diezgan labs rādītājs. Jau iepriekš esam ziņojuši, ka, saskaņā ar EKII (Emisijas kvotu izsolīšanas instruments) datiem, SIA Dcenter, kas ir DC Energy grupas uzņēmums, ir viens no populārākajiem siltumsūkņu uzstādītājiem Latvijā.

Savukārt, EHPA (Eiropas Siltumsūkņu asociācijas) dati liecina, ka Eiropā pēdējos gados vērojams straujš siltumsūkņu pārdošanas pieaugums. 2021.gadā tika pārdoti apmēram 2,18 milj.siltumsūkņu vienību, kas ir par 34% vairāk nekā 2020.gadā.

Šāds milzu lēciens statistikā atstāj pozitīvu ietekmi uz atjaunojamās enerģijas izmantošanu, darbavietu skaita pieaugumu sektorā un citiem attīstības aspektiem. Turklāt Eiropas Komisija REPowerEU plānā izvirzījusi diezgan ambiciozus mērķus, kas pēc EHPA aprēķiniem būtu 20 miljoni siltumsūkņu vienību līdz 2026.gadam un 60 milj. uzstādītu vienību līdz 2030.gadam.

 

Kas ir siltumsūknis?

Runājot vienkāršiem vārdiem, siltumsūknis ir iekārta, kas var ražot gan siltumu, gan, ja tā var teikt, aukstumu, jeb veic dzesēšanas funkciju. Šajās sesijās mēs nerunāsim tik daudz par konkrētiem siltumsūkņu brendiem vai modeļiem, bet gan par pašu tehnoloģiju.

Kādi ir siltumsūkņu veidi?

Pastāv vairāki siltumsūkņu veidi. Varam atsevišķi izdalīt gaiss-gaiss, gaiss-ūdens un ģeotermālos jeb zeme-ūdens un ūdens-ūdens siltumsūkņus. Latvijā šobrīd visizplatītākais ir gaiss-ūdens siltumsūknis, taču mazāk mēs strādājam ar ģeotermālajiem siltumsūkņiem, kas arī ir efektīvi, taču to uzstādīšanai ir nepieciešama lielāka platība un ieguldītais darbs.

Gaiss-gaiss siltumsūknis

Gaiss-gaiss siltumsūknis pēc sava izskata un būtības ir līdzīgs kondicionierim, tikai ar integrēto siltumsūkņa tehnoloģiju, kas ļauj saražot siltumu pie zemākām āra temperatūrām. Gaiss-gaiss siltumsūknis ņem enerģiju no āra gaisa un pārvērš to siltuma enerģijā ēkas iekšpusē.

Gaiss-ūdens siltumsūknis

Bieži vien cilvēki ir neizpratnē, dzirdot nosaukumu – gaiss-ūdnes, jo rodas jautājums, kur procesā rodas ūdens. Taču skaidrības labad jāsaka, ka ūdens šajā procesā nerodas. Tas strādā tādā veidā, ka ārā esošā siltuma enerģija tiek pārnesta uz kādu no klasiskajām mājas apkures sistēmām, kur kā siltuma nesējs tiek izmantots ūdens, piemēram, radiatori, siltās grīdas vai fenkoili.

Arī turpmāk centīsimies jūs izglītot par siltumsūkņu tehnoloģijām un atbildēt uz interesējošiem jautājumiem. Noteikti nekautrējieties sazināties ar mums, ja jums ir nepieciešama palīdzība pareizā risinājuma izvēlē vai ir radušies jautājumi par siltumsūkņu tehnoloģiju.

Uzzini par jaunākajām akcijām un lasi jaunākās ziņas: