Kāda ir siltumsūkņu energoefektivitāte?

DC Energy sesijas "Par un ap siltumsūkņiem" - 4.sērija

Viens no būtiskākajiem jautājumiem, ar kādu sastopas siltumsūkņu potenciālie pircēji un lietotāji, ir – kādas ir siltumsūkņa lietošanas izmaksas? Kas savā būtībā slēpj, cik tad daudz elektroenerģijas siltumsūknis patērēs? Lai atbildētu uz šo jautājumu, mums no sākuma nepieciešams saprast, kā tad siltumsūkņa efektivitāte tiek mērīta (par to, kas ir COP, lasi šeit), un tad, kā šie skaitļi attiecas uz mums.

No kādiem apstākļiem būs atkarīga siltumsūkņa energoefektivitāte?

Siltumsūkņa lietderība pamatā ir atkarīga no divām lietām – āra laikapstākļiem (temperatūra, gaisa mitrums u.c.) un tā, cik daudz siltuma nepieciešams jūsu mājai (telpas izmērs, apkures sistēmas veids un tehniskais stāvoklis, ēkas siltinājums, siltuma zudumi utt.).

Tādēļ ir skaidrs, ka precīzi pateikt, cik efektīvs būs siltumsūknis, nezinot pārējos mainīgos faktorus, nav iespējams.

Tas, ko mēs zinām un esam pārbaudījuši – jo zemāka temperatūra prasīta telpās, jo efektīvāks siltumsūknis būs. Piemērs, ja mēs uz telpām padosim temperatūru 35°C, siltumsūknis būs daudz efektīvāks, nekā, ja padosim 55°C.

Daikin siltumsūknis uz mājas jumta
Daikin siltumsūknis uz mājas jumta

Kā uzzināt, cik daudz elektroenerģijas siltumsūknis patērēs?

Jau iepriekš noskaidrojām, ka siltumsūkņa energoefektivitāti ietekmē daudz un dažādi faktori, tāpēc precīzu skaitli tā uzreiz pateikt nav iespējams. Taču mūsu uzņēmums strādā ar precīzām simulācijas progrāmmām, kurās savadot visu nepieciešamo informāciju par ēku, iespējams aprēķināt, cik elektroenerģijas siltumsūknis patērēs katrā gada mēnesī, ņemot vērā arī vesturiskos datus par laikapstākļiem.

Ja jums ir nepieciešams šādus aprēķinus veikt, noteikti varat vērsties pie mums. Šo informāciju noteikti varat jautāt savam iekārtas uzstādītājam vai pārdevējam. To ir iespējams aprēķināt!

Svarīgi ir arī saprast, ka, neskatoties uz to, ka siltumsūkņa lietderības koeficients var būt 2, 3 vai 5, ziemā tas tik un tā patērēs vairāk enerģijas, jo nepieciešams arī vairāk siltuma. Mēs nevaram mērīt siltumsūkņa efektivitāti tikai ziemas mēnešos. Mums jāņem viss gads kopumā, kur mēs noteikti varēsim ieraudzīt būtisku ietaupījumu, piemēram, karstā ūdens sagatavošanā.

Kā vēl iespējams noteikt siltumsūkņa aptuvenās lietošanas izmaksas?

Pārdevējiem parasti ir pieejamas iekārtu performance tabulas, ar kurām tie ne labprāt dalās, taču mēs noteikti iesakām palūgt tajās ieskatīties. Jo tur būs iespējams redzēt, pie kādas āra temperatūras, cik daudz siltuma siltumsūknis dos. Ja mums ir pieejama šāda tabula un zināmi ēkas parametri, būs iespējams veikt manuālu aptuvenu gada patēriņa aprēķinu.

Arī turpmāk centīsimies jūs izglītot par siltumsūkņu tehnoloģijām un atbildēt uz interesējošiem jautājumiem. Noteikti nekautrējieties sazināties ar mums, ja jums ir nepieciešama palīdzība pareizā risinājuma izvēlē vai ir radušies jautājumi par siltumsūkņu tehnoloģiju.

Uzzini par jaunākajām akcijām un lasi jaunākās ziņas: