Kāds ir izdevīgākais siltumsūkņu veids?

DC Energy sesijas "Par un ap siltumsūkņiem" - 6.sērija

Siltumsūkņa izvēle nav viegls uzdevums. Kad ir izlasītas visas atsuksmes par populārākajiem ražotāju zīmoliem un par spīti interneta komentāriem pieņemts lēmums, ka iekārta ir nepieciešama, tad jāsāk domāt par to, kurš tieši modelis būs tas īstais. Un tad mēs sākam uzdot jautājumus, piemēram, kāds ir izdevīgākais, kā vispār izvēlēties un ar ko ir iespējams siltumsūkni salīdzināt, lai kaut kādā veidā paskaidrotu, ar ko apsildi savu māju, arī mammai un omītei.

Kāds ir izdevīgākais siltumsūkņu veids?

Lai arī katrs gadījums ir individuāls, un nav iespējams pateikt, kurš vislabāk strādās tieši tev, nezinot detaļas. Mēs varam droši teikt, ka visvienkāršākais siltumsūkņa veids ir gaiss – gaiss siltumsūknis. To ir visvienkāršāk uzstādīt, un ļoti iespējams, arī iegādes un uzstādīšanas izmaksas būs vismazākās. Un tomēr tas būs paredzēts tikai mazām telpām, kādai konkrētai telpai vai, piemēram, vasarnīcai, kurai ir neliela platība.

Ja mēs raugāmies no energoefektivitātes viedokļa, tad visenergoefektīvākais siltumsūkņu tips ir zemes-ūdens jeb ģeotermālais siltumsūknis, kura gadījumā, no vienas puses, nav jāuztraucās, piemēram, par apsalšanu ziemā, tomēr tas prasīs visai ievērojamu ieguldījumu, lai to iegādātos un uzstādītu, kā arī var nākties saskarties ar diezgan lielu ķēpu, uzraktu pagalmu un citām problēmām.

Tā nu mums atliek gaiss-ūdens siltumsūknis, kas ir ļoti efektīva iekārta, jā, iespējams, nav lētākā vai pati, pati energoefektīvākā, taču savu uzdevumu veic godam.

Siltumsūknis, kas ierīkots gāzes sistēmas vietā
Siltumsūknis, kas ierīkots gāzes sistēmas vietā

Kā izvēlēties siltumsūkni?

Lai pareizi saprastu, kādas jaudas siltumsūkni izvēlēties, nepieciešams zināt virkni dažādu datu. Pirmkārt, tie ir jautājumi par pašu ēku – siltuma zudumi, apkures veids (radiatori, siltās grīdas, abi u.c.), platība, tilpums u.c. parametri.

Un tad vēl sauksim tos par cilvēcīgiem faktoriem – cilvēku skaits mājās, karstā ūdens patēriņš, dušas, vannas un vēl citi parametri.

Lai arī tirgū ir redzēti rīki, kur var savadīt informāciju, un tie uzreiz sarēķina rezultātu, tomēr mēs iesakām šo jautājumu uzticēt profesionāļiem, kā arī pieprasīt, lai pārdevēji vai montāžnieki sagatavo arī simulāciju, cik tad jaudas tiks patērēts mājokļa apsildei.

Protams, ir gadījumi, kad cilvēki nepieciešamo jaudu nosaka paši, taču mūsu pieredzē ap 90% šādu gadījumu noved pie problēmām – aukstas mājas vai milzīgiem elektrības rēķiniem. Ja lēmumu klients pieņēmis pats, tad vairs nav iespējas vainot uzstādītāju vai pārdevēju.

Ar ko var salīdzināt siltumsūkni?

Siltumsūknis ir samērā jauna tehnoloģija, lai arī šķiet, ka par tiem dzirdam jau krietnu laiku. Bieži vien cilvēki smejās un saka, ka tas ir ledusskapis, kas strādā otrā virzienā, kam zināmā mērā var piekrist. Taču citas apkures sistēmas strādā ar citām temperatūrām, tādēļ ir grūti salīdzināt pašas sistēmas.

Komforta ziņā gan noteikti to var salīdzināt ar gāzes apkuri. Pretēji citām apsildes sistēmām gan gāzes, gan siltumsūkņa gadījumā nav nepieciešams domāt par kurināmo, kur to dabūt, kur to glabāt, kurā brīdī nepieciešams pievienot vēl. Tādēļ šajos abos gadījumos dažkārt pat var aizmirst, ka tāda apsildes sistēma mājoklī ir.

Arī turpmāk centīsimies jūs izglītot par siltumsūkņu tehnoloģijām un atbildēt uz interesējošiem jautājumiem. Noteikti nekautrējieties sazināties ar mums, ja jums ir nepieciešama palīdzība pareizā risinājuma izvēlē vai ir radušies jautājumi par siltumsūkņu tehnoloģiju.

Uzzini par jaunākajām akcijām un lasi jaunākās ziņas: