Kādi ir siltumsūkņu paveidi?

DC Energy sesijas "Par un ap siltumsūkņiem" - 3.sērija

Pieņemot lēmumu par siltumsūkņa uzstādīšanu savā mājoklī nākas saskarties arī ar jautājumu, kāda paveida siltumsūknis būs vispiemērotākais. Lai atbildētu uz šo jautājumu, no sākuma ir nepieciešams saprast, kas ir siltumsūknis. Un pēc tam, kādi siltumsūkņu paveidi ir pieejami.

Split vai Monoblock (Monobloc) - kāda atšķirība?

Noteikti būsiet pamanījuši, ka dažādu siltumsūkņu specifikācijās parādās šāds dalījums – Split vai Monoblock. Jeb dalīts vai vienā gabalā.

Ja raugāmies, piemēram, uz gaiss-ūdens siltumsūkni split versijā, tad ārpus mājas parasti atrodas viena, teiksim tā, kaste, kurā ir ventilators, kompresors, elektronika un citas komponentes, kas nepieciešamas siltumsūkņa darbībai. Taču mājā iekšā atrodas vēl otra iekārta, kurā iekšā ir siltummainis, sūknis, automātika, dažos modeļos trīsgaitas vārsti un citas komponentes.

Savukārt, monoblock versijā viss būs sakomplektēts vienā iekārtā, kas atrodas mājas ārpusē. No tās būtībā iznāks tikai divas caurules, ko tālāk paredzēts vadīt uz apkures sitēmu.

Monoblock iekārta uz mājas jumta
Monoblock iekārta uz mājas jumta. Video, kā mēs to uzstādījām

Ar ko saistīts dalījums split un monoblock versijās?

No pirmā acu uzmetiena varētu šķist, ka monoblock versijas ir kompaktākas, jo mājā vispār neaizņem vietas. Taču šāds uzskats var būt maldīgs, tālāk paskaidrosim, kādēļ.

Taču šāda dalījums modernajām iekārtām vairāk ir drošības apsvērumu dēļ. Šobrīd siltumsūkņu industrijā ir tendence kā aukstumaģentu izmantot gāzi ar nosaukumu R32. Vēl jaunāka tendence ir gāze ar nosaukumu R290, kas pēc savas uzbūves vairs nav freons, bet propāns. Ja split versijā iekārtas savā starpā ir savienotas ar aukstumaģenta kontūru, tātad daļa gāzes vienmēr atrodas ārpus mājas un daļa mājas iekšpusē, tad monobolock versijā visa gāze vienmēr atrodas tikai mājas ārpusē.

Ko darīt, ja nepieciešams arī karstais ūdens?

Karstā ūdens sagatavošanai gan monoblock, gan split versijai būs nepieciešama atsevišķa tvertne, kas atrodas mājas iekšpusē, kā arī monoblock gadījumā var rasties nepieciešamība pēc akumulācijas tvertnes, tāpēc nevaram teikt, ka monoblock ir kompakta versija. Split versijas āra bloks gandrīz vienmēr būs mazāks, turklāt daudzi ražotāji piedāvā iekšējo bloku sakomplektēt ar karstā ūdens tvertni vienā risinājumā, ko tautā sauc par “ledusskapi”, ko esam uzstādījuši arī vienā otrā dzīvoklī vai mazākās telpās, kur vairāku atsevišķu iekārtu uzstādīšana aizņemtu pārāk daudz vietas.

Neskatoties uz to, monoblock risinājumus ir vienkāršāk uzstādīt un atsevišķos gadījumos tie var būt lētāki, jo sastāv tikai no vienas iekārtas, nevis divām.

"Ledusskapis" uzstādīts blakus īstam ledusskapim

Kas jāņem vērā, ja izvēle krīt par labu zemes siltumsūknim?

Energoefektivitātes ziņā, kā visefektīvākie sevi ir pierādījuši tieši zemes vai ūdens siltumsūkņi, taču to lielais mīnuss ir uzstādīšanas sarežģītība. Jārēķinās ar to, ka jābūt brīvam zemes laukumam, kur iestrādāt zemes kontūru. Ūdens siltumsūkņa gadījumā var izmantot dīķi vai veikt dziļurbumu.

Pēc tam tas ir līdzīgi kā ar vadiem sienā. Ja zemē ierakts kontūrs, tad vienmēr nākas padomāt, vai ar rakšanas darbiem vai, piemēram, iestādīto koku saknēm, to nesabojāsim.

Arī turpmāk centīsimies jūs izglītot par siltumsūkņu tehnoloģijām un atbildēt uz interesējošiem jautājumiem. Noteikti nekautrējieties sazināties ar mums, ja jums ir nepieciešama palīdzība pareizā risinājuma izvēlē vai ir radušies jautājumi par siltumsūkņu tehnoloģiju.

Uzzini par jaunākajām akcijām un lasi jaunākās ziņas: